5 mai este o zi importantă pentru macedoneni, este ziua în care Guvernul Republicii Macedonia a luat decizia adoptării alfabetului macedonean, iar ulterior instaurarea acestuia ca fiind unica ortografie valabilă a limbii macedonene.

Alfabetul macedonean este bazat pe alfabetul chirilic, cu unele modificări adaptate sistemului vocal macedonean.

Asociația Macedonenilor din România organizează cursuri de limba macedoneană la sediile proprii din țară atât pentru membrii, cât și pentru persoane din afara asociației, dar și tabere de limba macedoneană pentru membrii săi.

Prin aceste cursuri, ce asigură continuitatea limbii macedonene în afara granițelor țării de origine, se aduce un mic omagiu de fiecare dată limbii macedonene și, implicit, alfabetului macedonean, fără care transmiterea și păstrarea acesteia nu s-ar putea realiza.

5 mai fericit, Ziua Alfabetului Macedonean și a Limbii macedonene!

5ти мај е важен ден за Македонците, тоа е денот кога Владата на Република Македонија донесе одлука за усвојување на македонската азбука, а потоа да се озакони како единствен валиден правопис на македонскиот јазик.

Македонската азбука се темели на кирилицата, со некои модификации прилагодени на македонскиот вокален систем.

Друштвото на Македонците од Романија организира курсеви по македонски јазик во своите седишта низ државата и за членовите и за лицата надвор од здружението, како и кампови за македонски јазик за своите членови.

Честит 5 Мај, Денот на македонската азбука и македонскиот јазик!