Intitulată sugestiv ”Tradiții culinare ale macedonenilor – produse gastronomice și dansuri tradițional macedonene din zona Tetovo”, acțiunea s-a bucurat de o prezență numeroasă din partea Asociației Pensionarilor din Craiova, cât și a etnicilor macedoneni. La eveniment au participat și Mariana Venera Popescu – membru AMR, dar și președintele Asociației Pensionarilor Civili ”Mihai Viteazul”, Marin Trifan.

Și pentru ca cei prezenți să afle cât mai multe informații legate de Asociația Macedonenilor din România, Elena Pîrvulescu le-a prezentat strânsa legătură dintre poporul român și cel macedonan, le-a vorbit despre scopul Asociației, dar și despre personalități de origine macedoneană cu care România se mândrește.

Ansamblul Sonțe și solistele Dalia Stancu şi Bianca Maria Şuţu au încântat pe cei prezenți cu dansurile și cântecele macedonene.