Ansamblul Sonțe aparținând Asociației Macedonenilor din România a participat astăzi, 11 iunie, ca invitat în deschiderea ediției a patra a Concursului internațional de gimnastică FIT-KID – ”Arta frumuseții”, la Teatrul Național din Caracal. Cu o suită de dansuri și cântece macedonene, Ansamblul Sonțe a cucerit publicul prezent.

Evenimentul a fost organizat de Inspectoratul Școlar Județean Olt, Primăria Caracal și Clubul Copiilor „Marius Bunescu” din Caracal. La ediția din acest au participat 200 de gimnaști din țară și din străinătate, care au concurat pe diferite probe și categorii de vârstă.

Concursul a avut drept obiectiv transmiterea tinerilor participanți a importanței menținerii sănătății, a unei minți sănătoase într-un corp sănătos, dar și transmiterea culturii, istoriei și tradițiilor minorităților naționale, implicit cele macedonene.