Sâmbătă,28 aprilie 2018, la Craiova, la Asociația Macedonenilor din România, micii macedoneni s-au bucurat de vizita unor oaspeți de seamă: deputat Alin Stoica, reprezentantul albanezilor; deputat Firczak Iulius Marian, reprezentantul rutenilor; deputat Iarco Furic, reprezentantul slovacilor și cehilor.
Cei trei oaspeți au fost invitați în casa macedonenilor de către deputat Mariana Venera Popescu, reprezentantul macedonenilor în Parlamentul României.
După alegerile generale care au avut loc la Asociația Macedonenilor din România, cultura organizațională a devenit una deschisă către colaborarea interetnică, transparență instituțională și deschidere către comunicare și colaborare cu toți etnicii macedoneni.