Zeci de persoane extrem de talentate în arta condeiului au participat și la ediția din acest an a Concursului Naţional de Literatură „Alexandru Macedonski”. Juriul a deliberat, iar câștigătorii sunt următorii:

Poezie adulți :

1.      Elena Carmen Bobocescu – București 9,75;

2.      Alexandra Malina Lipară – 9,50 – Buzău;

3.      Raluca Maria Panait – 9,33 – Caracal

Proză adulți:

1.      Diana Tea Morariu – 9,33 – Cluj;

2.      Gheorghe Găitan – 9,16– Suceava;

3.      Adela Adriana Scorțaru – 9,14 – Gorj

Poezie elevi:

1.      Alexandru Ionuț Rădulescu – 8,50 Buzău;

2.      Cosmina Andreea Ghiță – 8,33 Craiova;

3.      Bianca Mărgineanu – 7,67 Botoșani

Proză elevi:

1.      Maria Ioana Rotaru – 9,33 București;

2.      Samuel Țibuleac – 9,16 Suceava;

3.      Bianca Alexandra Ion – 8,16 Călărași

Felicitări! Mult succes și inspirație tuturor!

Premierea câștigătorilor este programată pentru data de 26 septembrie, prin intermediul aplicației ”Zoom”.

Reamintim faptul că în memoria lui Alexandru Macedonski şi pentru a continua acţiunea de promovare a tinerilor scriitori talentaţi, începând din 2014, Asociaţia Macedonenilor din România (A.M.R.) organizează Concursul Naţional de Literatură „Alexandru Macedonski”, adresat acelora care nu au debutat în volum.

Juriul festivalului a fost format din personalităţi literare din cadrul Uniunii Scriitorilor din România.