Asociația Macedonenilor din România a fost invitată la Festivalul Zaibărului şi al Prazului, ediţia a XII-a, în orașul lui Nea Mărin, în Băilești – Dolj. Și de această dată Ansamblul Sonțe a încântat publicul prezent cu dansuri, cântece macedonene, dar și cu frumusețea portului popular.
Rețetele culinare macedonene cu praz au fost extrem de apreciate. Standul nostru cu preparate realizate chiar de membrele Asociației Macedonenilor din România a fost extrem de apreciat, primind din partea organizatorilor locul I pentru cea mai bună rețetă cu praz!

Dacă ajungeți în județul Dolj nu ezitați să vizitați Băileștiul, orașul lui Amza Pellea, orașul zaibărului autentic, municipiu în care macedonenii au o comunitate frumoasă și puternică!